Home » Blog » Opvoeding en ouderschap » Hoe ga je om met zeuren van kinderen?
zeuren-kinderen-kindercoach

Hoe ga je om met zeuren van kinderen?

door | 8 jan, 2022 | Gevoelens en emoties bij kinderen, Opvoeding en ouderschap

 oe ga je om met gezeur van kinderen? Zeuren om meer snoep, aandacht of cadeautjes. Het is nooit genoeg. De ouders noemen Tom soms ondankbaar en onbeleefd, want hij heeft zijn mond nog vol met chocolade en vraagt al om een lolly. De zak van Sinterklaas is nog niet leeg en hij vraagt of hij zijn schoen mag zetten. Na drie boekjes haalt hij nog steeds alles uit de kast om zijn zin door te drijven. Op de schommel is hij intens verdrietig als het duwen stopt. De ouders van Tom proberen echt geduldig te reageren, maar op een gegeven moment is de maat vol. Tom moet nu toch wel weten dat het niet kan… Hoe komt het dat het voor jonge kinderen nooit genoeg is en dat het gezeur blijft aanhouden?

Heel veel jonge kinderen zeuren

Misschien heb je soms ook wel het gevoel dat je kind de hele dag zeurt. Wanneer we vanuit de ontwikkelingspsychologie naar jonge kinderen kijken, dan kun je deze fase waar je jonge kind in zit beschrijven als “magisch”. Je kind is het centrum van de wereld. Het voelt zich letterlijk het middelpunt van de wereld. Wanneer je je verdiept in kindertekeningen van jonge kinderen, dan zul je merken dat je de tekeningen vaak kunt draaien. Er is geen onder en geen boven. Zo zien kleuters de wereld. Thuis beleven ze de wereld magisch en onbevangen. Ze leven hun droom van onbegrensde mogelijkheden. Door op een knop te drukken gaat het licht aan. Je kijkt in de la en er is snoep. Wanneer je belt, komt er pizza of een pakje. Magisch!

Jonge kinderen willen een blij gevoel het liefst vasthouden

Natuurlijk willen kinderen dat blije gevoel het liefst zo lang mogelijk vasthouden. Maar als het aan kleuters ligt, bestellen we de hele dag door pakjes, eten we snoep en beleven we voortdurend plezier. Als de voorraad op is, grijpen we simpelweg naar nieuwe. Want een cadeautje, een snoepje of de aandacht van papa en mama bezorgen direct dat vrolijke gevoel. Je kleuter, die volledig in het hier-en-nu leeft, roept: “Ja, dat wil ik, en wel nu meteen!” Maar dan komen die volwassenen met regels die vanuit kinderogen gezien zinloos lijken. Maar waarom zou je chocolade bewaren als het nu lekker is?

Zich verplaatsen in de wereld van de ander

Jonge kinderen kunnen zich nog niet goed in anderen verplaatsen. Kinderen die drammen willen zich blij voelen en doen van alles om dat blije gevoel vast te houden. Hun oplossing is net zo lang doorgaan tot je toegeeft. Ze onderzoeken onbewust waar grenzen liggen. Tja, en wanneer je toegeeft, wordt het helemaal onduidelijk waar de grenzen liggen. Het hek is van de dam en je kind zal steeds weer blijven proberen te drammen om een blij gevoel te krijgen. Je kind is een echte doorzetter, een krachtpatser, en houdt natuurlijk geen rekening met jouw gevoelens.

Jonge kinderen hebben nog geen Theory of mind ontwikkeld 

De meeste kleuters hebben nog geen “Theory of mind” ontwikkeld. Dat is een begrip uit de psychologie. Theory of Mind wil zeggen dat kinderen zich kunnen verplaatsen in de gevoelens, gedachten en het gedrag van anderen. Kinderen bij wie “Theory of Mind” al wel is ontwikkeld, kunnen van perspectief wisselen en begrijpen dat andere mensen heel anders kunnen denken over iets. Maar wat er bij Anne van vijf dus misgaat, is dat ze haar wereld enkel bekijkt vanuit haar perspectief. Jonge kinderen, zoals Anne, bedenken gewoon niet dat snoepen voor het eten echt onhandig is. Van snoep word je toch veel blijer dan van het prutje wat straks het avondeten is? Kinderen hebben in de eerste plaats jouw hulp nodig bij het verwerken van dit nieuws. Je kunt alleen maar helpen als je rustig en stevig in je rol als ouder blijft staan.

 

Kinderen die zeuren hebben grenzen nodig

Wanneer kleuters blijven drammen, is er maar één aanpak die helpt en dat is duidelijke grenzen stellen als ouder. Hiermee bied je tevens veiligheid, omdat je helpt om de wereld van je kind overzichtelijk te maken. Door grenzen te stellen kader je de mogelijkheden voor je kind af. Zonder papier tekenen jonge kinderen op de muur en op de tafel, toch? Door grenzen te stellen wordt duidelijk wat de regels zijn. Zonder grenzen kan de ontwikkeling van kinderen zelfs stagneren, omdat veiligheid de allerbelangrijkste basisbehoefte van kinderen is.

Hoe stellen we grenzen en vangen we teleurstelling op?

Hoe brengen we slecht nieuws, want dat lekkere snoepje mag nu niet worden gegeten. Laten we even teruggaan naar het gevoel van je kind. Je kind heeft bedacht dat een snoepje een blij gevoel geeft. Jij gaat je kind teleurstellen en straks verrassen met een zelfgemaakt prutje op het bord (door de ogen van je kind). Natuurlijk zal je kind alles uit de kast halen om te gaan voor het snoepje. Zie het als een test, want door stevig te staan bied jij grenzen. Maar als je eerst aansluit bij het gevoel van je kind, dan zul je merken dat het drammen minder wordt. Blijf stevig en liefdevol in je rol als ouder. Je zult merken dat je kind kalmer wordt. Wanneer het zeuren gestopt is, kun je het zelfgemaakte prutje op tafel toveren. Wie weet is het eten toch lekkerder dan gedacht. Eet smakelijk!

Kan je wel wat hulp gebruiken bij het zeuren van je kind?

Natuurlijk kan ik me helemaal voorstellen dat je denkt: “Sander, zoals ik het lees, lijkt het allemaal zoveel gemakkelijker.” Het is me allemaal wat: rustig blijven en me verplaatsen. Eigenlijk vind ik dit heel moeilijk. Ik schiet toch uit mijn rol en dan komt de ongeduldige en geïrriteerde mama of papa boven. Kan je me hiermee helpen? Tuurlijk, maak gerust een gratis belafspraak. Dan bespreken we hoe ik je online of in mijn praktijk kan helpen.

 

Over Sander

Sander Kooijman
Sander Kooijman Kinderpsycholoog in Amersfoort Online programma's Minder boos meer zelfvertrouwen Werken met de binnenwereld Minder boos meer zelfvertrouwen. Het online ouder en kind programma voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Start direct.

Ik ben Sander Kooijman kinderpsycholoog in Amersfoort voor kinderen met boos gedrag en weinig zelfvertrouwen. Ik ben specialist op gebied van kinderen met boos gedrag. Mijn begeleiding is ook geschikt voor kinderen met bijkomende problematiek zoals ADHD, ASS, trauma, hoogbegaafdheid en kinderen die moeilijk leren.
Plan nu een belafspraak 

Vergoedingen
Door samenwerking met ZorgRondom word de zorg vergoed door de gemeente Amersfoort, omliggende gemeenten en Utrecht West. Echter aanmelding bij met Metmaya is voorwaarde. De wachttijd voor beoordeling door Metmaya kan hoog oplopen.

Direct starten op eigen kosten kan wel. Gemiddelde duur van een traject in zeven sessies. Bij complexe vragen kan de verandering langer op zich laten duren. Plan eerst een belafspraak.

Minder boos meer zelfvertrouwen
Met het online ouder en kind programma minder boos meer zelfvertrouwen kun je direct starten.
Lees er hier meer over en start direct.

Werken met de binnenwereld
Ben je professional en wil je met spel en verbeelding werken met de binnenwereld van kinderen in de leeftijd van 4 tot 12 jaar? Dan wil je leren werken met het binnenwereld model. Met werken met de binnenwereld krijg je toegang tot mijn beste en meest gebruikte oefeningen.
Lees er meer over en start direct

Gerelateerde artikelen

Kinderen met moeilijk gedrag hebben het vaak ook moeilijk

Kinderen met moeilijk gedrag hebben het vaak ook moeilijk

Met moeilijk gedrag trekken kinderen aandacht. Het ene kind laat dit merken door zich terug te trekken. Andere kinderen overschreeuwen zich of laten met boos en opstandig gedrag merken dat er iets speelt. Vaak wordt gekozen voor een gedragsaanpak. Alleen moeilijk gedrag komt vaak voort omdat kinderen ergens meezitten. Zou het dan niet helpend zijn om eerst met het nare gevoel van het kind aan de slag te gaan? In dit blog geef ik een aantal tips hoe jij gemakkelijker met kinderen in gesprek komt over gevoelens.

Lees meer
Waarom je kind boos wordt maar geen verdriet laat zien

Waarom je kind boos wordt maar geen verdriet laat zien

Veel kinderen laten boosheid zien waar eigenlijk verdriet, spanning of machteloosheid onder zit. Boosheid is voor hen een toegankelijke, beschermende emotie: het zet aan tot actie en houdt kwetsbaarheid op afstand. Verdriet vraagt vertraging en veiligheid, en dat lukt niet altijd in het moment.

Boos gedrag is daarom zelden het echte probleem, maar een signaal uit de binnenwereld. Op dat moment staat er een beschermer aan die het kind helpt om niet overspoeld te raken. Pogingen om boosheid direct te corrigeren of weg te nemen maken het vaak groter.

Wat kinderen nodig hebben, is nabijheid en regulatie: blijven, benoemen wat je ziet, minder praten en meer aanwezig zijn. Pas als de spanning zakt, ontstaat ruimte voor andere gevoelens of woorden.

Een eenvoudige, praktische aanpak thuis is samen vertragen: naast je kind zijn, één korte erkenning geven en iets lichamelijks doen zoals lopen, ademen of iets vasthouden. Wat daarna komt – een traan, stilte of zucht – is allemaal oké.

Blijft boosheid intens of dagelijks aanwezig, dan kan extra begeleiding helpen om te begrijpen wat er in de binnenwereld speelt. Niet om gedrag te repareren, maar om te luisteren naar wat gezien wil worden.

Lees meer

0 reacties

Een reactie versturen

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Schrijf je nu in voor het gratis webinar

Schrijf je nu in voor het gratis webinar

Na inschrijving kies jij je tijdstip en je ontvangt een reply en updates en nieuwsbrief

Je hebt je met succes ingeschreven!

Tweet
Share
Share
Pin4